Найголовнішого очима не побачиш

Твір - вивід по казці А. де Сент-Экзюпери «Маленький принц». Французький письменник і льотчик Антуан де Сент-Экзюпери народився в один рік з новим століттям, яке відрізнялося від попередніх епох новим розумінням людини і мистецтва. Саме художники XX століття зосередили свою увагу на тому, як зробити маленький людини насправді великий. Тому не випадково А. де Сент-Экзюпери створює образ Маленького принца, який є одним з найбільш величних образів нашого жорстокого століття. У своїй казці «Маленький принц» письменник розповідає про духовні цінності, які виявляються важливіше за буденні справи дорослих, про те, що треба людині, її серцю, про те, що робить її щасливою. Коли читаєш перші сторінки «Маленького принца», серце закутує сум. Ніхто і колись не розумів малюнки пілота, тобто і його душу. Маленький принц теж відчував дуже самотньо. Таке враження, що вони обоє загубилися у великих просторах Всесвіту. Навкруги - лише пустеля, людей немає, а якби вони і були, напевно, ніхто не звернув би уваги на того, кому дуже самотньо… Особливо сумно читати ті сторінки книги, де тільки ехо-камера відгукується до Маленького принца:

«- Будьте моїми друзями, - сказав він, - я зовсім один. - Зовсім один… зовсім один… зовсім один… - відповіла ехо-камера«.

Маленький принц прилетів з маленького астероїду В-612, де був його будинок. Уранці він прочищав свої вулкани і наглядав за трояндою. «Прокинувшись уранці, приведи до порядку свою планету», - таке гасло Маленького принца. Астероїд - символ будинку. Вулкани - символ того, за що ти відповідаєш. Троянда - уособлення краси, духовності. Можна припустити, що квітка є також символом жіночності. Маленький принц залишив свою планету і зробив крок: в невідомий Всесвіт, щоб знайти сенс буття. Герой познайомився з жителями декількох астероїдів, але не знайшов відповідей на питання, які хвилювали його, не знайшов друзів. Він побачив, що для дорослих важливі багатство, влада, честолюбство і тому подібне. А його «дитяча» душа прагнула іншого - взаєморозуміння, чистоти в стосунках, радості кожного дня, краси. Дитина - це душа світу, її бачення. Дитина більше відчуває серцем, ніж розумом. Тому її почуття можна вважати духовним барометром світу. Печаль дитини - ознака того, що в небезпеці не лише сучасність, а і майбутнє.
Потрапивши на велику і красиву планету Земля, Маленький принц познайомився з пілотом. У їх світовідчутті виявилося багато спільного. Разом вони пройшли довгий шлях до колодязя з живою водою. І це був шлях не лише через пустелю, а передусім шлях через власні сумніви і протиріччя. Коли на Землі Маленький принц побачив такі самі троянди, як і, що росли на його астероїді, він заплакав. Герою здавалося, що він має справжнє багатство, а виявилось, що це троянда. «Проста троянда і три вулкани, які досягають мені до колін і з яких один потух, можливо, назавжди - цього мало, щоб бути великим принцом». Героя охопив відчай від невпевненості в собі і системі своїх життєвих цінностей. Він хотів любити одну троянду, а виявилось, що троянд на Землі багато. Він хотів бути великим, але не знав як…
Проте, Лис, з якою познайомився герой, допоміг йому осягнути, в чому сенс життя. Він пояснив, що друзів мати нелегко, що для цього треба віддати іншому часточку власної душі, власного серця. «Дізнатися можна тільки те, що приручиш. У людей вже немає часу щось дізнаватися. Вони купують речі готовими у торговців. Але, же немає таких торговців, які продавали б друзів, і тому люди вже не мають друзів. Як хочеш мати друга - приручи мене!. І ось тобі мій секрет. Він дуже простий: добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш».
І Маленький принц зрозумів, що його троянда є такою дорогою для нього через те, що він віддав їй багато часу, вклав у неї часточку власного серця і тому відповідає за неї перед власною совістю. Насправді, Ліса правий, коли говорив, що найголовнішого очима не побачиш, що відчути його можна лише серцем. Маленький принц раптом випробував гостру потребу знову виявитися удома, на маленькому астероїді, біля своєї троянди.
Змалювавши загальну картину світу «дорослих» і поставивши в його центр дитини, Антуан де Сент-Экзюпери руйнував важливі філософські проблеми: що таке суспільство, куди спрямовується людська цивілізація і Всесвіт взагалі, справжні і фальшиві цінності. Вказав місце людини в житті, боротьбу людяного і бездуховного почав, значення краси, дружба у світі та ін. Проте найбільш важливими є питання про те, як повернути людям духовну суть, яку вони втратили, і як зробити людину щасливою. У кінці казки і Маленький принц, і пілот повернулися додому, але головне, на думку Сент-Экзюпери, щоб людина повернула до своєї землі, до людей, до природи, до вічних цінностей, до самої собі. Головне, щоб людина відродила у своїй душі дитинство чисте сприйняття світу.