Моя улюблена історична пісня

Багато що ми сприймаємо, але не розуміємо по-справжньому: пройшли часи національного пригноблення, віднині наш народ вільний і сам обирає свій шлях, ніхто вже не зазіхає на незалежність, пройшли міжконфесійні конфлікти, - тепер кожен сам обирає собі віру і носить її у своєму серці. Але історичні пісні все одно не залишають нас байдужими! Готуючись до написання цього твору, я прочитав багато історичних пісень. Жодна з них не залишила мене байдужим. Боротьба з турецько-татарськими загарбниками, війни проти пригноблення нашої віри, боротьба проти соціальної несправедливості- усе це відбивалося в моїй душі, виникало в уяві, хвилювало мене…
Напевно, одній з моїх улюбленіший історичних пісень є пісня про Устиме Кармалюке - «За Сибіром сонце сходить». Славний Устим Кармалюк виникає в цій пісні нашим Робіном Гудом :

З багатого хоча я і візьму
Убогому даю.
Так гроші поділивши
Я гріхів не маю.

Звичайно, дії головного героя зараз назвали б протизаконними. Але і в тих часи хіба чиновники і пани діяли згідно із законом, та і закон хіба не існував тоді лише на папері? Як справжній Робін Гуд, герой цієї пісні мав свій «кодекс честі» :

Звуть мене розбійником.
Говорять - вбиваю.
Ще ж нікого я не убив
Оскільки і сам душу маю.

Він воює не проти людей (адже усі люди брати, а вбивство - страшний гріх), а проти несправедливості, проти бідності простих людей, які не можуть вибратися з бідності, хоча і важко працюють.
Народ, вдячний Кармалюку за його боротьбу, створив пісню про свого героя, залишивши його жити в повіках і народній пам'яті. На щастя, ті часи пройшли. Звичайно, і зараз світ не став справедливим і сповненим любові настільки, наскільки ми б цього прагнули, але кожна людина має усі можливості досягти того соціального положення, якого він заслуговує згідно зі своїми інтересами, працездатністю, особистими якостями. Вже не має значення, в якій сім'ї ти народився (селян, робітників або учених), усі шляхи відкриті для того, хто хоче досягти поваги людей і певних матеріальних достатків. Іноді я замислююся над тим, чому одні історичні події відбулися, а інші - так і залишилися нереалізованими. Можливо, діяльність героя народної пісні і його прагнення до соціальної справедливості також мали велике значення для нас, його нащадків, які тепер живуть у вільній державі.
Судячи з тексту народної пісні, життя Устима Кармалюка важко назвати щасливим, його доля була трагічною, проте його самопожертвування допомогло багатьом людям вижити, будила в них віру в людей і в краще майбутнє. Неможливо своїми силами змінити і виправити несправедливий світ, але це не означає, що не слід пробувати, не слід направляти свої сили на добрі справи! І вперта боротьба Кармалюка, оспівана в пісні «За Сибіром сонце сходить», заслуговує на увагу і повагу. Я
 помітив, що історичні пісні українців часто не просто оповідають про історичні події, а і будять в наших душах бажання самим робити добро, боротися проти несправедливості. Звичайно, зовсім іншими методами, але все одно заради єдиної мети - добробуту, любові і справедливості.