Мій друг Матрос. Розповідь на морально-етичну тему із власного досвіду

Наш сусід Федір Іванович - моряк. Його довго не буває удома; напевно, тому він самотній. Я завжди уявляв людей цієї професії з мужньою зовнішністю. Моряк далекого плавання - це людина висока на ріст, плечистий, з міцними м'язами, обвітреною загорілою особою. Вона ніби втілює могутність морської стихії. І ще вона повинні обов'язково палити трубку. Зовнішність Федора Івановича не відповідала моїм представленням. Він зовсім не підходив під визначення «морського вовка», навіть трубки у нього не було. Виглядав він не мужньо, на відміну від нашого сусіда з другого поверху бухгалтера В'ячеслава Михайловича Пенцова. Якось, повернувшись з школи, я побачив у нас Федора Івановича. Матуся, батько і наш сусід щось живо обговорювали. Мені здалося, що Федір Іванович про щось просив моїх батьків, умовляючи їх.

- А ось зараз ми послухаємо думку Петра, - сказала мама. Федір Іванович повернув до мене з надією.
-        Розумієш, Петро, - звернувся до мене сусід, - з останнього плавання в Індію я привіз тигряти. Це був подарунок екіпажа від наших ділових партнерів. Додому тигря брати ніхто не вирішився, віддалили мені, кажучи: ти самотній, ось тепер ви будете удвох. Звичайно, твариною місце в зоопарку або в цирку. Я вже розмовляв зі знайомим дресирувальником і незабаром віддам йому на виховання тигряти. Зараз, правда, дресирувальник на гастролях, а мені потрібно негайно лягає на щорічну профілактику в лікарню. Не міг би ти узяти шефство на певний час над тигрям?

Про яку відмову могло йти! Я дав згоду.

-        Не поспішай радіти, - сказала мама, - потрібно знати, як за ним наглядати, чим годувати. Це ж те саме, що наглядати дитиною.
-        Я дам інструкції, - пообіцяв Федір Іванович. За декілька хвилин я вже тримав на руках маленького жителя джунглів, схожого на цуценя середньої відгодованої. Це був товстий з блискучою шерстю звір. Його, з темними мітками шерстка так і притягувала до себе долоні, хотілося гладити її, зібрати тигря, - одно слово, я відразу визнав в нім друга і сказав:
-        Це мій Матрос.
-        Матрос так Матрос, - погодився сусід.

Тепер турбот у мене додалося. Батьки приносили усе, що було треба для раціону мого підопічного, а я його годував, купав в дитячий ванні, в якій колись купали мене, виходив з ним гуляти, стежив за кожним кроком в нашій малогабаритній трикімнатній квартирі. Я якось не думав про те, що звіри хворіють, можуть застудити. Одного разу мій Матрос прокинувся хисткий, почав чхати. Від їжі відвертався і тужливо скиглив, дивлячись на мене сумними великими очима. Довелося йти у ветеринарну лікарню і консультуватися з лікарем. Мені порадили мікстуру для грудних дітей. Матрос слухав тільки мене, без мене нічого не їв. Одного разу я затримався в школі. Мама зустріла мене, зітхнувши з полегшенням.

-        Ну, врешті-решт, - сказала вона, - ніяк не вдається нагодувати Матроса.
Якось я робив уроки, а Матрос сидів у своєму куточку і щось гриз. Я подумав, що він гризе м'ячик, який я нещодавно йому подарував. Але дивна річ, цей м'ячик якось підозріло стукав по підлозі. І раптом тишу порушив крик матусі :
-        Мої черевики!. Мої нові черевики!.

Тепер я зрозумів, що стукало. Кинувся до тигряти, але черевик врятувати вже було неможливо: увесь задник було обгризений. Конфлікт улагодили, але тигря цього дня намагалося не показуватися матусі на очі. Воно повечеряло, ми з ним вийшли на прогулянку, перед сном я вимив йому лапи. Воно слухняно давало витирати їх ганчіркою, не скиглило, не гралося і лягло біля моїх ніг, коли я пішов спати. Матрос відчував свою провину. Наступного дня, повернувши з школи, я прийшов в подив: до моїх ніг ніхто не викотився.

-        А де Матрос? Спить? - запитав я матусю, входячи в кухню.
-        Може, і спить, - холодно відповіла вона, - тільки в зоопарку.
-        До чого тут зоопарк? - не зрозумів я.
-        Ми віднесли звіра в зоопарк, там є майданчик для молодняка. Ми пояснили адміністрації зоопарку ситуацію, яка склалася, і коли Федір Іванович поверне з профілакторія, він забере, якщо захоче, свого тигра.
-        Чому мене не дочекалися! - закричав я. - Я теж маю особисту думку.
-        Ти вже почав не устигати в школі. А потім жителям джунглів не місце в міській квартирі, і ще в такій маленькій, як наша.

Уранці я не пішов в школу, а відправився в зоопарк. Я легко знайшов майданчик для молодняка. Матрос, побачивши мене, радісно кинувся до мене. Я заплакав, так шкода було розводитися з ним.

O - Тигря майже пір нічого не їсть, - сказав служитель. - Напевно, сумує за будинком.

У мене з'явилася надія: не допустять же батьки, щоб малюк помер від голоду! Увечері сім'я зібралася на раду. Батько і мати здалися. Матрос знову з'явився в нашій квартирі.

- Добре, коли в сім'ї згода і любов, - сказав Федір Іванович, повернувшись після лікування, - і коли дорослі і діти розуміють одно одного. Звичайно, бувають непорозуміння, як у випадку із зіпсованим черевиком або із зоопарком. Але любов і взаєморозуміння згладжують усі гострі кути.

Дресирувальник після гастролей повернув в місто, і Матроспошел у свою циркову школу. Я теж не пропускаю уроків, а у вихідні ми з батьком і матусею, захопивши улюблені ласощі нашого Матроса, йдемо в цирк.