Езоп - засновник жанру байки

Старогрецький напівлегендарний байкар. Ім'я Езопа зустрічається в роботах історика Геродота (V ст. до н.е.), який повідомляє, що Езоп жив на острові Самосии, був рабом з фізичними недоліками, з часом став вільним, писав байки. Збірка Езопа містить 426 байок, написаних прозою. Твори його короткі, мораль досить пряма і лаконічна. Наприклад, мораль байки «Ворон і Лисиця» така: «Ця байка торкається безрозсудної людини». Традиції, початі Езопом, збереглися: персонажами байки виступають звіри, рослини, предмети; про головну проблему говориться не прямо, а через іносказання (таке літературне явище дістало назву «Езопівська мова»); у байці завжди є мораль - повчальний вивід. Сюжети Езопа в І ст. н.е. використовував римський поет Федр і зробив їх віршованими, пізніше цей жанр розробляли француз Же. Лафонтен, російський І. Крилов. Українське баснописание представлене іменами Г. Сковороди і Л. Глебова.
У багатьох народах є свої байки і свої байкарі. Але першим творцем цього жанру був Езоп, кульгавий раб з Фригии. Про мудрість Езопа складали легенди. Він був набагато розумніший за своїх сучасників. Щоб вони могли скористатися його розумом, Езоп повчав їх байками.
У байках Езопа діють і люди, і звіри, і птахи, і комахи, а іноді зустрічаються навіть боги. За допомогою розуму і слова Езоп створив цілий світ, на який люди могли подивитися з боку і побачити свої недоліки : заздрість, жадність, хитрість, дурість, користолюбство. У своїх байках Езоп показує невелику сценку, картинку з життя. Ось голодна лисиця дивиться на гроно винограду, який їй не дістати, свиня підриває корені дуба, плодами якого живиться. А ось сини перекопують виноградник у пошуках залишеного батьком скарбу. Читаючи байки Езопа, ми легко запам'ятовуємо прості і мудрі істини про те, що «справжній скарб для людей - це уміння працювати», що «у світі немає нічого кращого і гіршого, ніж мова» і так далі
Сюжети байок Езопа запозичували багато народів, у тому числі і російський байкар Іван Андрійович Крилов, який написав по сюжетах Езопа байки «Лисиця і виноград», «Вовк і ягня», «Свинья під дубом». Байки Езопа і сьогодні живуть серед нас, вони допомагають нам бути розумніше і добріше.